DÜNYA

Twitter'daki ünlülerin hesapları ele geçirildi

Dün akşam Akşam saatlerinde aynı anda Bill Gates, Elon Musk ve Elon Musk, şarkıcı Kanye West, eski ABD Başkanı Barack Obama gibi bir çok ünlü ismin twitter hesabı bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi.

Twitter'daki ünlülerin hesapları ele geçirildi

Aralarında ABD'de Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden, iş adamları Bill Gates, Elon Musk ve Elon Musk, şarkıcı Kanye West, eski ABD Başkanı Barack Obama ile Apple ve Uber'in de bulunduğu milyonlarca takipçili ABD merkezli bazı Twitter hesapları ele geçirildi.

Akşam saatlerinde aynı anda bu hesaplardan Bitcoin ile ilgili bir dizi mesaj atıldığı görüldü. Mesajlarda bir Bitcoin hesabı paylaşılarak, buraya para gönderilmesi ve gelecek paralara göre bağış yapılacağı öne sürüldü.

Apple hesabından paylaşılan mesajda "Bitcoin'i destekliyoruz ve sizin de desteklemeniz gerektiğine inanıyoruz. Aşağıdaki hesaba göndereceğiniz her Bitcoin'in iki katı sizin hesabınıza geri yatırılacak" deniyordu.
Bu mesajlar daha sonra silindi.

Yaşanan olayın ardından Twitter hisseleri yüzde 4 civarında değer kaybetti.


Twitter'dan yapılan açıklamada, "Bazı kişilerin sosyal yollarla koordineli biçimde Twitter'ın iç sistemlerine erişimi olan çalışanlarımızı hedef aldığına inanıyoruz. Bu yolla aralarında teyitli hesapların da bulunduğu hesaplardan Tweet atıldığını biliyoruz. Başka ne tür kötü niyetli eylemlerde bulunmuş olabileceklerini incelemeye aldık" dendi.

Kaynak: BBC Türkiye