Haber Nokta Güncel Haberler
HV
28 KASIM Pazartesi 04:36

Uluslararası piyasalar

ABD'de Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ekonomik faaliyetin ana ölçütlerinden biri olan enflasyona göre düzeltilmiş gayri safi yurtiçi gelir, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 0,1 oranında arttı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2022 11:04
Uluslararası piyasalar

ABD'de Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ekonomik faaliyetin ana ölçütlerinden biri olan enflasyona göre düzeltilmiş gayri safi yurtiçi gelir, ikinci çeyrekte yıllık yüzde 0,1 oranında arttı. Bu, daha önce bildirilen yüzde 1,4’lük artıştan keskin bir aşağı yönlü revizyonu temsil ediyor. Reel gayri safi yurtiçi hasıla ve ekonomik faaliyetin aynı ağırlığa sahip tamamlayıcı bir ölçüsü olan GDI ortalaması, ilk çeyrekte yüzde 0,4 düştükten sonra ikinci çeyrekte yüzde 0,3 azaldı. Bu rakamlar daha önceki tahminlerde pozitif olarak öngörülüyordu. Öte yandan ABD işsizlik maaşı başvuruları, Michigan'daki büyük düşüşün öncülüğünde beklenmedik bir şekilde beş ayın en düşük seviyesine geriledi ve 16 bin azalarak 193 bin olarak gerçekleşti.

 

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven rekor yüksek enflasyon ve enerji sıkıntılarının etkisiyle bu ay 2020'den beri en düşük seviyeye geriledi. Açıklanan ekonomik güven endeksi Eylül'de 93,7'ye geriledi, ekonomistlerin medyan tahmini endeksin 95 değerini alması yönündeydi. Enflasyon bu düşüşteki en büyük unsur olarak öne çıktı. Rusya'dan gaz tedariğinin kesintiye uğraması da ekonomik güveni olumsuz etkiledi. NATO'nun karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi, boru hatlarında gaz sızıntısına yol açan tahribatla ilgili açıklama yayımladı. Açıklamada, Baltık Denizi'nin uluslararası sularında Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarında meydana gelen tahribatın derin endişe kaynağı olduğu belirtildi. Almanya'da ise yıllık enflasyon Eylül'de yüzde 10,9 seviyesine çıkarak ülkenin euro para birimine geçtiği yaklaşık 20 yıllık dönemde ilk kez çift haneye çıktı.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

ismail ustaismail usta

YORUMLAR
1xbet
1xbet