GÜNCEL

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinal Kuruluk Nedir?

 

Kadınların cinsel sağlık sorunlarından vajinal kuruluk nedir? tanımı: Vajinada bulunan salgı bezlerinin salgıladığı sıvıların yeterli olmaması durumunda meydana gelen bir sağlık sorunudur. Vajina girişinde yer alan bartolini bezleri ve idrar çıkışının olduğu bölgedeki skene bezleri diye tabir edilen salgı bezleri, cinsel uyarı esnasında kan akışının hızlanması ile birlikte sıvı salgılamaktadır. Sağlıklı bir vajina cinsel uyarı olmasa bile her zaman nemlidir. Bu nem yukarıda belirtilen salgı bezleri tarafından sağlanmaktadır. Vajinanın uygun PH dengesinin korunabilmesi ve tahrişe karşı korunabilmesi için salgı bezlerinin salgıladığı bu sıvıların önemi büyüktür.

 

 Vajinal Kuruluk Neden Olur?

 

 Bartolini bezleri ve skene bezleri özellikle cinsel uyarım esnasında sıvı salgılayarak penetrasyon (cinsel birleşme) işlemini kolaylaştırır. Bazı durumlarda bu salgı bezleri yeterince sıvı salgılayamaz ve cinsel birleşme zorlaşır. Bu durum vajinal kuruluk nedir? cinsel hayat kalitesinde düşüş meydana getirmektedir. Vajinal kuruluk nedenleri arasında;

 

Yeterli cinsel uyarımın gerçekleşmemesi: kadınlarda cinsel uyarım beklenenden biraz geç olabilmektedir. Kişi cinsel ilişliye hazır olduğunu hissetse bile sinir sisteminin uyarılması ve cinsel organa doğru kan akışının sağlanması biraz zaman alabilmektedir. Bu durumda sabırlı olmak ve ön sevişme için gereken zamanı iyi ayarlamak önem arz etmektedir. Partner ile olan uyumsuzluk, iletişimde yaşanan problemler de bu durumu doğrudan etkileyen etmenlerdendir. Kadın vajinal kuruluk nedir? kendisini güvende ve rahat hissetmediği durumlarda sinir sistemi cinsel uyarımları gerçekleştirecek sinyalleri iletmez ve vajina girişindeki salgı bezleri yeterli ıslanmayı sağlamazlar. Diğer sağlık sorunları, ağrı vb. durumlarda kadınların rahatlamasını engelleyerek salgı bezlerinin görevini aksatmaktadır.

 

Hormonal değişiklikler: vajinadaki ıslaklık östrojen hormonu olarak bilinen kadınlık hormonu salınımı ile ilişkilidir. Östrojen vajinal kuruluk nedir? hormonunun değişim gösterdiği menopoz döneminde vajinal kuruluk oldukça sık görülmektedir. Ayrıca emzirme dönemlerinde de hormonal değişimler neticesinde vajinal kuruluk görülebilmektedir.Cinsel sağlık için genel bilgiler yaşam kaliteninizi yükselten önem veilmesi gereken konulardandır.

 

Vajinal enfeksiyonlar: Bakterilerin veya mantarların sebep olduğu enfeksiyonlar da vajinal sıvıların salgılanmasını engellemektedir.

 

İlaç kullanımı: kullanılan bazı ilaç türlerinin hormonları etkilediği ve vajinanın doğal bir şekilde ıslanmasını engellediği bilinmektedir.

 

Vajina florasının bozulması: vajina içerisindeki doğal sıvı ve bakteri dengesi, ilaç kullanımı veya geçirilen enfeksiyonlar nedeniyle bozulabilmektedir. Ayrıca vajinal bölgenin aşırı oranda yıkanması, ıslak mendil, sabun vs. kozmetiklerin o bölgede aşırı miktarda kullanımı vajina florasını bozmaktadır.

 

Kuruluk hissi ve ağrı: vajinada kuruluk yaşanması nedeniyle vajina içerisinde tahrişlere bağlı ağrı oluşmaktadır. Yeterince ıslanmadan ilişki yaşanması ağrılara neden olabilmektedir. Cinsel uyarımı artırmak adına ön sevişmenin doğru ve etkin uygulanması önem arz etmektedir.

 

Vajinal kuruluğu engellemek için neler yapılabilir?

 

 Vajina kendini temizleyen mükemmel bir sisteme sahiptir. Vajina iç kısmının yıkanmaması, vulvanın da sadece suyla yıkanması veya peçete ile temizlenmesi yeterlidir. Banyo esnasında kullanılan duş jeli vs. kozmetik ürünler ile temastan kaçınmak gereklidir. Detaylı bilgi için cinsel sağlık bloglarından ve uzaman eczacınızdan yardım isteyebilirsiniz.

 

 Vücuttaki yararlı bakterileri artırmak ve Zara'mı bakterileri azaltmak için probiyotik tüketimi önem arz etmektedir. Vajina florasını bozacak kozmetik ürünlerinden kaçınılmalıdır.