YEREL HABER

Virüste ikinci dalga beklentisi Mersinlileri tedirginleştirdi

Gaziantep, Mersin ve Diyarbakır’daki ‘pikler’ ikinci dalga endişesine neden oldu. Diyarbakır’da pozitif çıkanların sayısı bir haftada 300’ü aşınca bire düşürülen klinik sayısı takrardan 5’e çıkarıldı, teyakkuz hali geri geldi.

Virüste ikinci dalga beklentisi Mersinlileri tedirginleştirdi

Bayram sonrası normalleşme ile birlikte başlayan rehavet tedbirlerin gözardı edilmesine neden oldu. Maske ve mesafe kuralına uyulmaması, büyükşehirlerden Anadolu’ya akının başlaması vakaları tekrardan yükselişe geçirdi.

Normalleme adımlarıyla birlikte pek çok konuda getirilen kısıtlamalar kaldırıldı. Ancak bazı konularda yasaak olmasına rağmen vatandaşlar normalleşmiş gibi davrandı. Başta Doğu ve Güneydoğu’da olma üzere Anada kaçak düğünler, taziye çadırları, bayramlaşmalar ve misafirlikler vakaların tekrardan artışa geçmesine neden oldu. Sosyal mesafenin hiçe sayıldığı, maske kullanımının ciddiye alınmadığı görüntüler üzerine Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da sık sık yaptığı uyarılara uzmanlar da dikkat çekti.

Kahramanmaraş’ta nişan, Vatan’da taziye çadırları, Bolu, Sivas ve Bursa’da misafirlikler, Gaziantep’teki toplu taşımada kurallara uyulmaması, İsmir ve İstanbul’da yasaksız hafta sonunda park-bahçe ile piknik alanlarına akının olması ve son olarak Diyarbakır’dan gelen son rakamlar sosyal hayata gelen seyahat serbestisinin ikinci bir dalgaya neden olabileceği endişesini doğrudu.

Diyarbakır’da son bir haftalık süreçte korona tanısı konulan hasta sayısı 300’ü geçti.
KARANTİNA KARARLARI ALINDI

Türkiye’de koronavirüsle mücadelede 1 Haziran itibarıyla hayata geçen kontrollü normalleşme süreciyle Diyarbakır’da oluşan rehavet, vakalarda artışa neden oldu. Vakalardaki artışın en büyük etkisi ise vatandaşların tedbirlerine yeterince uymadıklarından kaynaklandığı ortaya çıktı. Vakalarının artmasını değerlendiren Diyarbakır Valiliği, kent genelinde maskesiz dolaşmanın yasaklandığını duyurdu. Özellikle 1 Haziran’dan itibaren koronavirüs vakalarının artmasıyla kent merkezi ve birçok ilçedeki mahalle ve yerleşim yerleri karantinaya alındı. Diyarbakır’da son bir haftalık süreçte pozitif tanısı konulan hasta sayısı 300’ü geçti. İkinci dalga endişesi yaşanan kentteki iki pandemi hastanesindeki bire düşürülen klinik sayısı 5’e çıkarıldı. Yatak kapasitelerinin dolduğu hastanelerde yeni tanı konulanlar, evlerinde izole ediliyor.
VAKA SAYILARINA YETİŞEMİYORUZ

Diyarbakır’da koronavirüs vakalarının artması nedeniyle korkutan uyarıyı Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kovid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin yaptı. Tekin, Türkiye’de ikinci dalganın yaşanıp yaşanmayacağı tartışması sürerken, Diyarbakır’ın ikinci dalgaya yakın bir durumun söz konusu olduğu belirtildi. Diyarbakır’da pandemiyle mücadele eden iki hastaneden biri oldukların anlatan Tekin, artan vakalar nedeniyle klinik sayılarını artırdıklarını belirterek şunları söyledi:
YETERİNCE MASKE TAKILMIYOR

“Özellikle bayram sonrası ve 1 Haziran’daki normalleşme süreci başladıktan sonra halkımızda rahatlama süreci de başladı. Bu durum vakaların artmasına neden oldu. Bayram öncesinde kliniklerimizi kapatmıştık. Sadece bir klinikle hizmet veriyorduk. Şu an birkaç klinik daha açmak zorunda kaldık. Neredeyse vaka sayılarına yetişemez olduk. Özellikle ilçelerden gelen vakalarla birlikte hastanede kapasitemiz dolmak üzere. Bu şekilde hizmet vermekten zorlanıyoruz. Normalleşme sürecinin başlamasının ardından dikkatimizi çeken bir durum ise toplu yerlerde bulunuyoruz. Sosyal mesafe kurallarına uygulayıp, yeterince maske takılmadığını görüyoruz. Diyarbakır’da artan vaka sayılarına baktığımızda ikinci dalgaya yakın bir durum söz konusu şu an için. Bu hızla devam edersek Diyarbakır ikinci dalgayı da aşacak gibi görünüyor” dedi. Öte yandan kentte 10 minibüs sürücüsünde virüs tespit edildi. Sürücüler tedaviye alınırken, filyasyon ekipleri minibüslerde yolculuk yapanların tespiti için çalışma başlattı.

Karar Gazetesi