GÜNCEL

Xi’den 7. Çin-Avrasya Fuarı’na kutlama mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başlayan 7. Çin-Avrasya Fuarı’na bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi’den 7. Çin-Avrasya Fuarı’na kutlama mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başlayan 7. Çin-Avrasya Fuarı’na bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi mesajında, Avrasya’nın kalkınma dinamiği ve potansiyeline sahip bir bölge olmanın yanı sıra, Kuşak ve Yol ortak inşası için uluslararası işbirliğinin yürütüldüğü önemli bir alan olduğunu hatırlattı.

Xi, son yıllarda Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin konum avantajlarından yararlanarak, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı Çekirdek Bölgesi’nin inşasını ilerlettiğini, Çin ile Avrasya bölgeleri arasındaki bağların güçlendirilmesine, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin arttırılmasına ve ortak kalkınmanın hızlandırılmasına katkıda bulunduğunu ve olumlu sonuçlar elde ettiğini dile getirdi.

Xi, Çin’in diğer ülkelerle birlikte Çin-Avrasya Fuarı platformu aracılığıyla, barışçıl işbirliği, dışa açıklık, kapsayıcılık, karşılıklı öğrenme, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı İpek Yolu ruhunu geliştireceğini, yüksek standartlı, sürdürülebilir, halkın yaşamına yararlı olma ilkeleri doğrultusunda Avrasya işbirliğini genişleteceğini, Avrasya işbirliği seviyesini yükselteceğini, ortak kalkınma ve refahı ilerleteceğini vurguladı.

Ana teması "Ortak İstişare, İnşa ve Paylaşım ile Gelecek İçin İşbirliği İçinde Olmak” olarak belirlenen 7. Çin-Avrasya Fuarı bugün Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de başladı.

4 gün sürecek fuara 861 Çinli işletmenin yanı sıra Asya, Avrupa, Amerika, Afrika’daki 32 ülkeden 3 bin 600 işletme çevrimiçi ve çevrimdışı yollarla katılıyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

ismail ustaismail usta