GÜNDEM

Yarın için bugün koş Adidas ve Parley denizlerdeki plastik atığa dur

Zeynep Bastık, Nilperi Şahinkaya ve Boran Kuzum; "yarıniçinbugünkoş" çağrısıyla Adidas ve Parley’in denizlerdeki plastik atığa dur demek için birlikte yaptığı Run For The Oceans projesinin kampanya videosunda yer aldılar.

Yarın için bugün koş Adidas ve Parley denizlerdeki plastik atığa dur

Adidas ve Parley’in denizlerdeki plastik kirliliğe dikkat çekerek farkındalık yaratmak için oluşturduğu Run For The Oceans’a Türkiye’nin genç ve ünlü isimleri katkıda bulundu.

Yarın için bugün koş Adidas ve Parley denizlerdeki plastik atığa dur

Kampanyanın Türkiye ayağına destek veren adidas Türkiye Marka Elçisi Zeynep Bastık, Nilperi Şahinkaya ve Boran Kuzum; adidas Runners ekibiyle birlikte herkesi denizlerdeki plastik kirliliğini önlemek için 28 Mayıs 8 Haziran tarihleri arasında koşmaya davet ediyor.

Tüm dünyanın birleşmeye ve okyanuslar için koşmaya davet edildiği kampanyaya destek veren üç ismin kamera karşısına geçtiği film, “2050 yılından mesajın var” duyurusuyla başlıyor.

Çevreye olan duyarlılıklarıyla bilinen Bastık, Şahinkaya ve Kuzum, “bize katıl yarıniçinbugünkoş” diyerek okyanusların plastik atıklardan arındığı bir gelecek için çağrıda bulunuyorlar.

Adidas Türkiye Marka Elçisi Zeynep Bastık “2050 yılında denizlerde balıktan fazla plastik atık olmamalı! Herkesi bu konuda daha bilinçli olmaya ve farkındalığı hep beraber yükseltmeye davet ediyorum.”

Nilperi Şahinkaya “Her yıl 360 milyon ton plastik üretiliyor ve 10 plastikten 9’u geri dönüştürülmüyor. Geri dönüşüm bilinci bizi ve gelecek nesilleri kurtarabilir.”

Boran Kuzum “Her gün 1440 kamyon plastik atık denizlere dökülüyor! Denizlerimizi, geleceğimizi daha çok düşünmeli ve artık buna bir son vermeliyiz. Sporla bunu başarabiliriz.”

"yarıniçinbugünkoş" sloganıyla start alan kampanya kapsamında Adidas ve Parley, adidas Running uygulaması (Strava / Joyrun) aracılığıyla koşulan her kilometre için 10 plastik şişe atığını toplayacak.

Kampanyanın sonuna kadar 500 bin pound ağırlıkta plastiğin plajlardan, adalardan ve kıyı şeritlerinden temizlenmesi hedefleniyor.